תושב חוזר

עוד בשירותי ראיית חשבון

תושב חוזר, חוזר ותיק ועולה חדש - זכויות והטבות מס

לאזרחי ישראל המתגוררים בחו"ל ושוקלים לחזור ארצה, לעיתים מגיעות זכויות תושב חוזר והטבות מס משמעותיות. הממשלה בישראל מעודדת הגירה חיובית על ידי סעיפי פטורים והקלות מס על פי פקודת מס ההכנסה, מי נחשב תושב חוזר לישראל? מהו תושב חוזר ותיק? מהן ההקלות שניתן לקבל ולמי מגיעות הקלות וזכויות? כל זאת ועוד כאן לפניכם

מי נחשב תושב חוזר ע"פ פקודת מס ההכנסה?

במסגרת זכויות לתושב החוזר, מדינת ישראל מאפשרת הטבות מס רבות לחוזרים לישראל ומחלקת את ההגדרה לשלוש קבוצות:

  • אזרח השוהה בחו"ל עד 6 שנים, לקבוצה זו לא קיימות הטבות מס.
  • תושב חוזר - אזרח השוהה בחו"ל בין 6 שנים עד 10 שנים, קבוצה זו אכן נהנית מזכות להטבות מס אך הן מוגבלות.
  • תושב חוזר ותיק / עולה חדש - אזרח השוהה מחוץ לישראל מעל 10 שנים או עולה חדש, לקבוצה זו קיימות זכויות, הטבות ופטורים רחבים מאוד ברשות המיסים בארץ.

שימו לב, ההגדרה של תושב חוזר במשרד הקליטה אינה תקפה לגבי נושא המיסוי של התושב החוזר. מיסוי תושבים חוזרים על פי פקודת מס ההכנסה, לכשעצמו מהווה סוגייה מורכבת ורחבה. לדוגמא: מועד עזיבת הארץ והעלייה למטוס, מועד ניתוק התושבות, אינו בהכרח משקף את יום עזיבה האמיתי מבחינת רשות מס ההכנסה, לכן, ראוי ונכון, טרם ביצוע פעולות כלשהן לגבי מיצוי זכויות לתושב חוזר והטבות המס לתושבות חוזרת, הסתמך על התאריך בו עזבתם את ישראל, להיוועץ עם רואה חשבון ועו"ד רלוונטי.

לוגו משרד רוח שטיינמץ עמינח ושות

משרדנו בעל ניסיון רב והצלחות רבות ללקוחותינו התושבים החוזרים על מנת להשיג את תוצאת המס המיטבית עבורם.

צרו קשר עם משרד רו"ח שטיינמץ עמינח ושות' לתיאום פגישה וייעוץ מקצועי.

אילו זכויות והטבות מגיעות ולאיזה קבוצה?

  • המשתייכים לקבוצה הראשונה, אזרחים השוהים תקופה של פחות מחמש שנים בחו"ל, אינה נהנית כאמור מהטבות מס כלשהן ואף מבחינת המדינה אינם עזבו מעולם את ישראל, כך שבנוסף לעובדה שאותם אנשים אינם נהנים מהטבות מס, המדינה מבקשת לדעת על רווחים קיימים בחו"ל לצורך תשלום השלמת מס וביטוח לאומי בארץ. קיים מנעד רחב של נסיבות שבגינם הרשויות יכולות לטעון כי אדם מעולם לא עזב ולכן נדגיש שוב כי חשוב להיוועץ עם איש מקצוע רלוונטי מומחה בתחום טרם נקיטת פעולה כלשהי בנושא.
  • לאלו המשתייכים לקבוצה השניה, תושבים חוזרים, קיימות הטבות מס עבור הכנסות פאסיביות כגון שכירות, רווח הון, ריביות וכדומה. יחד עם זאת חלה עליהם חובת הדיווח לרשויות בניגוד לתושב חוזר ותיק.
  • אזרחים חוזרים ותיקים, המשתייכים לקבוצה השלישית, נהנים מהטבות ופטורים רבים ומשמעותיים אשר מעודדים אותם לשוב לישראל. בין ההטבות, 10 שנות פטור מלא ממס ובנוסף הפטור הוא גם מדיווח לרשויות למשך 10 שנים.

חשוב לדעת

הבדלי ההקלות המיסויות בין תושב חוזר ותיק לחוזר רגיל משמעותיות ביותר ותאריך העזיבה במטוס כאמור, אינו מהווה בהכרח את יום העזיבה ברשות המס בארץ!

תאריך עזיבה (בהתבסס על עובדות מוצקות) הינו "גמיש" ונתון לפרשנות שונה, ולכן, על מנת לקבל את תוצאת המס המיטיבה ביותר יש להיוועץ עם רו"ח מומחה במשרדנו.

במשרדנו, על מנת להגיע לתוצאה המיטבית, אנו ממליצים "להכין את הקרקע" בצורה המיטבית לחזרה לארץ, טרם הפניה לרשויות. בעקבות ניסיונינו הרב בתחום אזרחים חוזרים, עם קהל לקוחות מגוון, עם מקרים שונים, מדינות שונות, תקופות שונות ופרמטרים נוספים, נתקלנו במקרים בהם אדם סבור כי מגיעות לו זכויות והטבות מס בעקבות מגורים ממושכים בחו"ל אך אינו עומד בקריטריונים בפועל או שלא ביצע פעולות מסוימות אשר עשויות להשפיע על קביעת תאריך עזיבה או חזרה לארץ. 

להרשמה לניוזלטר