הצהרת הון, הצהרת הון ראשונה

>
>
הצהרת הון, הצהרת הון ראשונה

עוד בשירותי ראיית חשבון

להרשמה לניוזלטר

הצהרת הון הינה דיווח של תושב ישראל לרשות המסים עפ"י דרישה מיוחדת שלה, באמצעות טופס הצהרת הון אשר מגישים נישומים מסוימים על הנכסים וההתחייבויות בבעלותם בתאריך מסוים. מידי שנה, נדרשים להגיש הצהרת הון ראשונה למס הכנסה אלו שפתחו תיק במס הכנסה, בין אם הקימו עסק עצמאי ובין אם הקימו חברה בע"מ.
להם, מתווספים גם כאלו שרשות המסים יודעת לגביהם שרכשו נכסים, כאלו ואחרים, או שקיבלו הכנסות שעדיין לא דיווחו ואשר לא נמצאים עדיין ברשת המס.

הצהרת הון של נכסים והתחייבויות לרשויות מס ההכנסה

הצהרת הון ראשונה

הצהרת הון ראשונה (והנחשבת כחשובה מכל ההצהרות הבאות אחריה), תידרש לרוב כאשר אדם עובר למעמד של נישום החייב בדיווח על הכנסותיו, כלומר כאשר הוא פותח עסק עצמאי או מקים חברה בע"מ. לאחר מכן, יידרש הנישום להגיש הצהרת הון שנייה וכך הלאה.

טופס הצהרת הון ותפקידו

הצהרת ההון בנויה במבנה של דוח של יחיד, של בני זוג או של המשפחה וכוללת דיווח על רכוש הנישום. הפער בין הנכסים וההתחייבויות הינו סך ההון שעליו יצהיר הנישום.
הטופס משמש לבדוק גידול וקיטון ברכוש הנישום לאורך תקופת זמן ואם הפער בלתי סביר, כלומר הון שגדל בצורה בלתי סבירה. עפ"י ההפרשים ויחד עם אומדנים נוספים של הוצאות, פקיד השומה ינסה להעריך את מידת המהימנות בדוח האישי אותו הגיש הנישום.

מילוי הצהרת הון

אנשים רבים שואלים איך למלא הצהרת הון. מילוי הצהרת הון נעשה לעיתים בסיוע רואי חשבון ובמיוחד בנושא הצהרת הון ראשונה, שם הסיוע שלהם חשוב במיוחד, תוך הקפדה למלא ולא להחסיר פרטים שיסייעו לנישומים.

מחלקת העצמאים במשרדנו מתמחה בהגשת דוחות מס עבור לקוחות שחייבים בדיווח לרשויות המס. במקרה וקיימת דרישה להצהרת הון, מטופל ומוגש גם דוח זה. כמו כן, מטפלת המחלקה בסוגיות השונות העולות מפעילות הלקוח, תוך ייעוץ באשר לאופן בו כדאי לו לפעול מיסויית על מנת להגדיל את רווחיו ודואגת להגיש את הדוחות בזמן.
לצד היתרונות שבטופס הצהרת הון, כמו הפיקוח על ההון והבטחת שקיפות הכנסות הנישום של כל אזרח בפני רשות המסים, קיימות גם ביקורות לא מעטות ובמיוחד באשר לחדירה לפרטיות האזרח.

אולי יעניין אתכם גם: טופס 1301 | פתיחת חברה בע"מ | מיסוי אמריקאי

להרשמה לניוזלטר