ביקורת חקירתית

עוד בשירותי ראיית חשבון

אתם שמים את כל אמונכם בחברה ורוצים לקוות שכך מתייחסים אליה גם שאר העובדים. אך האם אתם יכולים להיות בטוחים שכל ההתנהלות תקינה? ביקורת חקירתית מהווה כלי מונע ואמצעי לאיתור וכימות של מעשי מעילה, הונאה ואי-סדרים. בנוסף, ביקורת חקירתית נדרשת לעתים בסוגיות חשבונאיות או מסחריות מורכבות וכן במסגרת ניהול תהליכים משפטיים עם היבטים כלכליים משמעותיים. תפקידה של הביקורת החקירתית לאתר אירועים חריגים בעלי משמעויות כספיות או משמעויות אחרות ערכיות כגון פגיעה במוניטין ואובדן אמון הלקוחות בארגון. שימו לב: אירועים חריגים עשויים לנבוע כתוצאה מטעויות שנעשו בתום לב אך גם כתוצאה ממעשים מכוונים במחשבה תחילה.

תפקידו של המבקר החקירתי

ביקורת חקירתית איננה הליך המתבצע באופן שוטף אלא מהווה בדיקה נקודתית, שמטרתה לאשש או להפריך חשדות בנוגע לפעולות חריגות בחברה. היא מיועדת לחברות פרטיות וציבוריות, מלכ"רים, רשויות מקומיות וגופים ממשלתיים.
המבקר החקירתי בוחן את החשדות ואת נתוני החברה, ובמידה וממצאיו מאמתים את החשדות הוא בודק האם מדובר בטעות או במעילה או הונאה.בנוסף, מנתח המבקר את מקור החשיפה לטעות או למעילה/הונאה, מכמת את הנזק שנגרם לארגון ובוחן את התהליכים השונים בארגון על מנת למנוע הישנות של מקרים דומים. בסיום העבודה מגיש המבקר חוות דעת שמכילה את ממצאי הביקורת החקירתית.

בשונה מטעויות הנעשות בתום לב בדוחות הכספיים, מרבית מעשי המעילות וההונאות נעשים תוך כדי ניסיונות "לטשטש עקבות". לכן, ביקורת חקירתית הינה תהליך מסובך, המצריך שילוב של ידע מקצועי רב בתחום החשבונאי ובתחום החקירתי.

שירותי ביקורת חקירתית מעניקים תוצאות, מסקנות ולקחים ליישום מיידי

גופים המשתמשים בשירותי ביקורת חקירתית מקבלים ממצאים חשובים בשטח אך גם - ולא פחות חשוב מכך - שיטות ודרכים אפקטיביות כיצד להתמודד עם פרצות קיימות ולהימנע ממקרים דומים בעתיד.

שירותי ביקורת חקירתית כוללים, בין היתר:

  •   עריכת סקרי מעילות והונאות
  •   מתן חוות דעת מומחה
  •   עריכה ויישום תוכנית למניעת הונאות (Anti-fraud Plan)‏
  •   עריכת חקירות כלכליות וחשבונאיות
  •   ביקורות וחקירות מערכות מידע ואבטחת מידע מיוחדות (Computer Forensics)
  •   ביצוע מבדקים מיוחדים המדמים ניסיונות הונאה או מעילה לבחינת תפקוד מערך בקרה פנימית וזיהוי פרצות

נתקלתם בבעיה או בחשד לפעילות שאיננה הגונה? צוות משרד רואי חשבון שטיינמץ עמינח ושות' מספק שירותי ביקורת פנימית וביקורת חקירתית ולו ניסיון מצטבר של למעלה מעשר שנים בתחום. לאורך השנים ביצע הצוות ביקורות מיוחדות וסקרי ניהול סיכונים, הן לאיתור והן למניעת מעילות וחקר הונאות ואי-סדרים כספיים בתאגידים בישראל ובחו"ל. צרו עימנו קשר ונסייע לכם לשמור על הארגון שלכם, גם מבפנים.

להרשמה לניוזלטר