תכנון מס

עוד בשירותי ראיית חשבון

להרשמה לניוזלטר

המדריך השלם לביצוע תכנון מס חכם ויעיל

ניהול כלכלי ופיננסי נכון בחיי היום יום בבית ובעסק שלנו יכול להביא לרווחה כלכלית ולצמצום משמעותי במיסים ובהיטלים השונים. ייעוץ מס ותכנון מס הם חלק בלתי נפרד ממנו. מהו תכנון מס וכיצד הוא מתבצע? כל התשובות במאמר שלפניכם!

תכנון מס ליחידים וחברות עם משרד שטיינמץ עמינח ושות

מהו תכנון מס?

תכנון מס הנו תכנון וחישוב מראש אשר מטרתו להביא להפחתת חבות המס או הימנעות ממנו. יש להבדיל בין תכנון מס לגיטימי באמצעים חוקיים, לבין הימנעות ממס שהיא הונאת רשויות המס ונחשבת פלילית לכל דבר. תכנון מס נכון הוא כמובן כזה המנצל את הזכויות השונות כדי לצמצם את חבות המס. תכנון מס ייעשה באמצעות רואה חשבון מוסמך במסגרת הליווי פיננסי המוענק ללקוחותיו.

מהי מטרתו של ניהול מס נכון?

תפקידו של מתכנן המס היא לבחון את דרכי הפעולה השונות האפשריות על פי חוק, אשר יובילו לחבות מס נמוכה ולתוצאות מס טובות יותר עבור העסק. ניהול מס בליווי פיננסי של איש מקצוע המוסמך לכך יכול גם למנוע טעויות מול רשויות המס העלולות להוביל לקנסות ולסנקציות.

מה ההבדל בין ניהול מס בעבור חברה בע"מ לבין עוסק מורשה?

קיימים חוקי מיסים שונים עבור עסקים המוגדרים כעוסק מורשה או חברה בע"מ. בחברה בע"מ, למשל, רשאים על פי חוק בעלי המניות בחברה, למשוך רווחים אחרי מס, ולהגדירם כמשכורת (ככל שהם גם עובדים בחברה) או כדיבידנד. משמעות הדבר, היא שרווחי החברה מנוצלים למטרות מוכרות במס, ובכך מביאים להפחתת שיעור המיסים החלים על החברה. ישנם הבדלים מהותיים נוספים בין ניהול מס עבור חברה בע"מ לעומת עוסק מורשה, הידועים לרואה חשבון הבקיא בחוקי המיסים והוא לוקח אותם בחשבון בתהליך תכנון המס שהוא עורך.

תכנון מס נכון והכרת חוקי המיסוי הבינלאומי

תכנון מס בינלאומי יכלול בין היתר שימוש אסטרטגי בהבדלים בין חוקי המס במדינות השונות. לשם כך נדרש יידע נרחב הכולל גם את החקיקה המקומית וגם את הפרקטיקה הנהוגה ברשויות המס בחו"ל.בעסקים חובקי עולם, ישנם מצבים שבהם סחורות או מוצרים עוברים מיבשת ליבשת אשר חלים עליהם דיני המיסים במדינות בהן נעשו העסקאות או סופקו המוצרים. על מנת להמנע מכפל מס או לחסוך במס מומלץ להיעזר במומחה למיסוי בינלאומי הבקיא בדיני המיסוי במדינות השונות.כמובן שהפחתת מיסוי בינלאומי, מביאה לגידול הרווחים בחברה, והופכת אותה גם לאטרקטיבית יותר למשקיעים פוטנציאליים.

באילו עוד מקרים/תהליכים נזדקק לתכנון מס?

תכנון מס נדרש במגוון מצבים ותהליכים, החל מהליך פתיחת חברה או חברה בע"מ בארץ או הקמת חברה בחו"ל,  דרך הגשת דוחות כספיים כגון: הכנסות והוצאות חודשי/ שנתי, וכלה במיזוגים, עסקאות רכש ומקרקעין, העסקת עובדים במשכורת ועוד.
כך גם בחברות אחזקה המנהלות חברות שונות ומבצעות עסקאות של רכישה, מכירה ומיזוג חברות, ונתקלות בכל פעולה כמעט באירוע מס הדורש תכנון מקדים.

טיפים לתכנון מס נכון:

הטיפ החשוב ביותר הוא להיעזר ברואה חשבון הבקיא בתחום המיסוי ומכיר את רזי החוק. הנה כמה מהאפשרויות באמצעותם ניתן להפחית את נטל המס בתכנון נכון:

    • העברת נכסים ללא תמורה בין קרובים בעסקאות מקרקעין - עסקאות "מתנה" (העברת בעלות ללא תמורה) בין קרובי משפחה על מנת להפחית מס רכישה ולחסוך במס שבח.
    • בחירת מקום ייצור המוצר - בחירה מושכלת במדינה בה מיוצרת הסחורה, אשר בה ניתנות הטבות מס, יכול להביא לחסכון משמעותי בעלויות הייצור וייבוא.
    • העברת הפעילות הכלכלית למדינות עם חוקי מס קלים - על מנת להפחית את נטל המס.
    • רישום החברה במדינות המהוות מקלטי מס - מקלטי מס, הינן מדינות בהן לא חל מס חברות או שחל מס חברות מופחת או שאין רגולציה על פעולות מסוימות. זאת ע"פ אמנות מס שנחתמו בין ישראל למבחר גדול ממדינות העולם.
    • מבט לעתיד - תכנון מס טוב יקח בחשבון ראייה עתידית של העסק ויסתכל כמה שנים קדימה. לעיתים דרושה סבלנות כדי לראות תוצאות.

כל הסיבות לבצע תכנון מס, ניהול וייעוץ מס עם רואה חשבון

ראשית כל, על פי חוק, דוחות חברה שנתיים חייבים להיות חתומים על-ידי רואה חשבון מוסמך. שנית, משרד רואי חשבון הבקיא בחוקי המיסים בארץ, מיסוי אמריקאי ומיסוי בינלאומי, יעניק ייעוץ מס וליווי פיננסי במהלך השנה כולה, וכחלק מכך, ידע לבצע חישוב מוקדם של החבות במיסים, בטרם הגשת הדוחות לרשויות. תכנון מס נכון יכול להוביל להפחתה ניכרת בשיעור המיסים. למשרד רואי חשבון הבקיא בחוקי המיסים, הידע והיכולת להביא למימוש מיטבי של הטבות המס המגיעות לעסקים לחברות. יצויין כי שירות תכנון מס על ידי משרד רואי חשבון נחשב כהוצאה מוכרת לצורכי מס.

משרד רואי חשבון שטיינמץ עמינח הוא משרד ותיק ומנוסה המעניק שירותי ייעוץ ותכנון מס עבור לקוחותיו. אנו מתחייבים להביא למיצוי מלא של הטבות המס המגיעות על פי חוק, ובכך למקסם את רווחיהם של לקוחותינו.

צרו עימנו קשר בטלפון או השאירו פרטים לחזרה ונשמח לסייע לכם בתכנון מס חכם ויעיל! 

להרשמה לניוזלטר