לפגישת ייעוץ לעסק שלך
עדכונים ופרשנות

השלום הכלכלי: ישראל והאמירויות חייבות לכרות אמנת מס

רביעי, 09 ספטמבר 2020

הסכם השלום עם איחוד האמירויות צפוי להיחתם בעוד ימים אחדים, זמן טוב לחשוב איך ייראו העסקאות בין אנשי העסקים בשתי המדינות. מדובר במדינה שאינה קרובה גאוגרפית לישראל, ולכן מלבד אינטרסים ביטחוניים, סביר מאוד להניח שההסכם טומן בחובו בעיקר הזדמנויות כלכליות, אם לשפוט לפי העיתונות הכלכלית בשבועות האחרונים, מאז נודע על נרמול היחסים בין ישראל לאמירויות.

אין מס? יש חיה כזו?

כדאי שנכיר תחילה את מערכת המיסים המעניינת באמירויות. כתבה מרתקת בנושא פורסמה בסוף אוגוסט באתר TheMarker. ובקצרה, איחוד האמירויות יצאה מהרשימה השחורה של מקלטי המס שניסח האיחוד האירופי, בזכות רפורמת מס והליכי ציות המותאמים לסטנדרטיים בינלאומיים.

הנתון העסיסי ביותר, הוא 0% מס על הכנסה של תושבי המדינה כיחידים, כמו היעדר מס עיזבון. דמי הביטוח הלאומי נמוכים (5%), המעסיקים מפרישים 12.5% נוספים. המע"מ עומד על 5% בלבד וקיים מע"מ 0% לייצוא של שירותים וסחורות מחוץ למדינות המפרץ. הבנו שלהיות נישום באיחוד האמירויות זה סוג של גן-עדן. לרוב נסיכויות המפרץ וגם סעודיה, לא נוקטות מיסים גבוהים, והסיבה לכך היא העושר של המדינות האלה במשאבים וכתוצאה מכך בהכנסות, היעדר גירעון, מה שמאפשר סבסוד של שירותים רבים לאזרחים.

המיסוי באמירויות הוא לפי טריטוריה. דהיינו, נגבה מס רק על הכנסות שהופקו במדינה (בניגוד לישראל שבה תושב ישראל חייב במס על כל ההכנסות, גם אלה שהתקבלו או הופקו שלא בארץ). לכן, ישראלים שיהיו מעוניינים להעתיק את מגוריהם לאמירויות, יצטרכו לנתק את תושבותם מישראל כדי לא לשלם מיסים בארץ.

אמנת מס - צעד הכרחי לקיום קשרים עסקיים

ברמה העקרונית, אני לא רואה ישראלים שיעשו רילוקיישן לאמירויות כל כך מהר, בעקבות הסכם השלום וההזדמנויות העסקיות. החשיבות העיקרית היא בסופו של דבר כמה נוח לעשות איתם עסקים וגם המכסים - כדי להקים שם נציגויות, ליצור שיתופי פעולה ולמכור להם שירותים ומוצרים. אני לא רואה איך זה ישמש אותנו הישראלים כמקלט מס, כמו שקפריסין משמשת למשל.

הדבר החשוב ביותר שיתקיים, בפן הכלכלי בין שתי המדינות, הוא אמנת מס, כפי שיש לישראל מול מדינות רבות, דוגמת ארצות הברית, צרפת, בריטניה, ספרד, יוון ועוד. היכן שאין אמנת מס, הדבר עלול ליצור 'תאונות מס' המובילות לפגיעה בכדאיות בעשיית עסקים בין המדינות. כיום למשל, אין אמנה בביטוח הלאומי בין ישראל לארצות הברית, והדבר מוביל לבעיות ולמורכבויות מיותרות. בדיוק על אותו העיקרון, יש צורך באמנה כדי שניתן יהיה להקל על תהליכים שונים (דוגמא: הקמת סניף של עסק בדובאי), וכדי שהמיסים לא יהוו גורם מעכב.

עם זאת, אני מעריך כי ייקח כמה שנים עד להחלת אמנת מס בין ישראל לאמירויות, שכן הנושא צריך להבשיל ולהיות מתוכנן היטב. בכל מקרה, לא נראה שהדבר יקרה בטווח הקרוב. בשלב הזה, אותנו פחות מעניינת מערכת המיסוי באמירויות, כי בסופו של דבר רמת המס תושלם לרמה הנהוגה בישראל. בטווח הרחוק יותר ובהנחה שהסכם השלום יישמר (נניח, עשור מהיום), ניתן להעריך שהעסקים בין המדינות יגדלו באופן משמעותי.

חשוב לציין שלא מדובר במדינה כמו ירדן, שהשלום בינה לבין ישראל הוא אולי בעיקר אסטרטגי-ביטחוני, בשל הגבול הארוך המשותף. כאן השלום הוא בעל השלכות כלכליות גדולות, שכן דובאי היא מרכז סחר עולמי, בדומה לסינגפור. לכן, צריך לשאוף לאמנת מס כהכרח, כדי להקל על העסקים ולהוביל לדריסת רגל ישראלית בדובאי.

 

להתייעצות עם המומחים שלנו
חייג: 077-7700000


למידע נוסף על המשך התהליך

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

*

*
אנא הזן כתובת מייל חוקית

שדה אינו תקני