לפגישת ייעוץ לעסק שלך
עדכונים ופרשנות

פסיקות לטובת נישומים ונגד רשות המיסים הן חשובות, אבל לא מעידות על מגמה

חמישי, 08 אוקטובר 2020

tax court

מאת: רו"ח גיא ארליך

כתבה מעניינת פורסמה היום באתר גלובס, ובה מסוקרים ארבעה פסקי דין מהזמן האחרון, בכולם הייתה עמדתו של בית לטובת הנישומים ונגד רשות המיסים, נגדה נמתחה ביקורת. באופן כללי, רוב הערעורים המוגשים לבית המשפט המחוזי על שומות מס נדחים (סביב 75%) ובבית המשפט העליון מדובר באחוזים גבוהים יותר - כך שפסקי דין אלו נחשבים לחריגים בנוף.

באחד המקרים שמסוקר בכתבה, טענה רשות המיסים כי הנישום ערער באיחור, אבל התברר כי ההשגה הוגשה דווקא במועד. במקרה אחר, נטען להעלמת מס של נהג מונית, אך בית המשפט קבע שאין אינדיקציה לכך. בפסיקה נוספת שדווחה בכתבה, זכה הנישום בערעור, אבל רשות המיסים התעלמה מפסק הדין, דבר שגרר ביקורת חריפה דווקא מהשופטת אורית ויינשטיין מבית המשפט המחוזי בחיפה, מי שהייתה פרקליטת מיסוי וכלכלה וליוותה את רשות המיסים בתביעות.

איך בכלל מגיעים לבתי המשפט מול רשות המיסים?

חשוב לומר בראש ובראשונה: בעל עסק או עצמאי שרוצה להרחיק עצמו ממשפטים ומחיכוכים עם רשות המיסים, צריך להיות 'ילד טוב'. בתור משרד רואי חשבון, גם לנו וגם לנישומים, ההוראות די ברורות - יש לנהל ספרים באופן נכון ומדויק, להגיש דוחות בזמן ולשלם מיסים בזמן - וכך מטבע הדברים, לא צפויות בעיות כלשהן מול רשות המיסים, ובטח שלא הגעה לבית המשפט. 

בדוגמאות שניתנו בכתבה, מדובר באנשים שבינם לבין רשות המיסים נרשם חיכוך מסיבות כאלו ואחרות. ברגע שאותו חיכוך מתקיים, הדברים תלויים לעתים בנסיבות מסוימות, במזל, בפקידי שומה בעלי עמדות שונות - וכך קל מאוד להתגלגל לפתחו של בית המשפט. בכתבה הזו נתקלנו במצבים שגם אני ראיתי בעברי - ובהם הפקיד משתמש בכוחו ובסמכותו, מוציא שומות שאינן תמיד סבירות והגיוניות בעיני הצד שאמור לשלם אותן, בוחר בעיקול החשבון ובצעדים נוספים, שנקיטתם יוצרת נזקים ומחול שדים סביב מיסים שאינם 'מיסי אמת'.

החלטה של פקיד עלולה להרוס את חיי הנישום

guyאנחנו חלילה, לא מעוניינים להכתים את רשות המיסים - גם היא מורכבת מאנשים שמתפרנסים, כמו כל אחד מאיתנו. וכמו בכל מערכת עם המון אנשים, יש קבוצה מצומצמת שעלולה לקבל החלטות שאינן ענייניות או לנפח תיק מסוים כנגד הנישום חסר האונים. ההחלטות האלה כמובן לא 'עולות כסף' לפקידים - הם עצמם לא משלמים על שירותי עריכת הדין למשל, הבא אחריהם ימשיך לטפל בתיק וכל העלויות יושתו על המערכת. גם השופטים ציינו בהחלטותיהם המסוקרות בכתבה, כי לעתים יש צווים שאמורים להיעצר ברמת מנהל המע"מ או מנהל מס ההכנסה המקומי, אך לא כך קורה. משכך, אני מברך על פסקי הדין האלו, ובמיוחד מהעובדה שהשופטת ויינשטיין, לאור תפקידה בעבר, מתחה ביקורת נוקבת על הרשות ועל התנהלותה במקרה הנקודתי שהובא לפניה.

ראוי ונכון שהפקידים בעלי הכוח יבינו שמחול השדים שהם יוצרים בהחלטתם, לעתים מטלטל את חיי הנישום לרעה (מסכת משפטית ארוכה, עלויות כלכליות, עסקיות ונפשיות רבות). נותר לקוות שזו סנונית מסוימת שתאותת למערכת להשתמש בעדינות המתבקשת בסמכויות שהמחוקק הפקיד בידיה, ולהיזהר לפני שמכניסים נישום לסאגה ארוכה ומייגעת.

האם זו מגמה? (רמז: לא ממש)

הסטטיסטיקה ברורה, כפי שציינו בתחילת הכתוב כאן. רוב מוחלט מהתיקים מסתיימים בהחלטות לטובת רשות המיסים. הרשות כמובן תטען שהסיבה לכך היא הבדיקה המעמיקה שמבוצעת בכל תיק לפני הגעה לבית המשפט - וחשוב להבין שהטענה הזו גם נכונה במקרים רבים. המקרים המדוברים בכתבה אינם שכיחים, מדובר במקרים די נדירים והם לאו דווקא מעידים על הכלל.

מניסיוננו, ואולי לצערנו, אנחנו יודעים שפסקי דין אלו, לא צפויים להשפיע באופן ניכר על הפסיקה בתחום המיסוי. בשורה התחתונה, ישנה החלטה נגד רשות המיסים או מע"מ, אבל אף אחד לא 'ישלם' על כך והפקידים שנהנים מקביעות, ימשיכו להתקדם בתפקידם. לא צפויות לצאת מסקנות אישיות ובסבירות גבוהה גם לא מסקנות רוחביות. לאור הפסיקות האלה, ראוי שתהיה בחינה מחדש של ההליך הכולל את ההחלטה לפנות לבית המשפט. 

אגב, לסיום, הנה נקודה שאולי ממחישה את הפער הניכר בין הפסיקות שבכתבה לבין המצב בשטח. עמדתו מנהל רשות המיסים, ערן יעקב, שהובאה כהצעת חקיקה ולא התקבלה, היא שכל נישום שמערער לבית המשפט יצטרך להפקיד מקדמה בגובה המס הנדרש ממנו. למשל, אם רשות המיסים תדרוש מאדם מיליון דולר מסיבות כאלה ואחרות, הוא יצטרך להפקיד מיליון דולר כדי להתחיל בערעור וכך מס הכנסה מבטח את עצמו. אבסורדי! לכן, אולי נכון לבחון מחדש איך מתקבלות החלטות על צווים, ואם הנישום מעוניין להגיש ערעור, לא להציב דרישות מוגזמות. זכותו של אדם לערער לבית המשפט על קביעתו של פקיד מבלי להכניס סכומי עתק לנאמנות ולפרנס עורכי דין. 

 

להתייעצות עם המומחים שלנו
חייג: 077-7700000


למידע נוסף על המשך התהליך

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

*

*
אנא הזן כתובת מייל חוקית

שדה אינו תקני