לפגישת ייעוץ לעסק שלך
עדכונים ופרשנות

רו"ח גיא ארליך על "תשלום בשחור" באופן דיגיטלי

שלישי, 25 יוני 2019

אפליקציות התשלום הדיגיטלי הולכות ותופסות תאוצה בשנתיים האחרונות, כאשר יותר ויותר אנשים עושים בהן שימוש. אותן אפליקציות תשלום, אשר חלקן הוקמו על ידי בנקים מוסדיים, משמשות אותנו ביום יום לצורך תשלומים קטנים בין אנשים פרטיים. 

לאחרונה התפרסמה בגלובס כתבה אשר מתארת תופעה חדשה: בתי עסק ברחבי הארץ אשר מקבלים תשלום באפליקציות תשלום דיגיטליות במקום מזומן או אשראי, אך מדווחים כהלכה על ההכנסה הזאת בספרים שלהם,  ואינם מוציאים חשבונית ללקוחות המשלמים. לפי המתואר בכתבה, פקידי רשות המיסים בצעו ביקורות במספר עסקים, ומצאו כי בעלי העסקים מאנו לרשום את ההכנסות שקיבלו באופן דיגיטלי, תוך שימוש בתירוצים שונים ומשונים.

כדאי להבין כבר כעת, כי אי-רישום הכנסות אשר מתקבלות באפליקציות תשלום, כגון ביט, pepper ודומיהן, דומה לבעל עסק אשר מקבל תשלום במזומן, ומכניס אותו ישירות לכיסו במקום לקופת העסק לאחר הוצאת חשבונית. ההבדל הוא, שבמקרה של קבלת תשלום דרך אפליקציות תשלום, אותן אפליקציות מותירות חותם דיגיטלי של העברת הכספים, מה שיקל מאד על מס הכנסה לאתר את העברות הכספים בעת ביצוע ביקורת.

מובייל

 

משתלם לצעוד קדימה עם מהפכת התשלומים

נדמה כי כיום בעלי עסקים נמנעים מדיווח על הכנסות אשר התקבלו בפייפאל או בכל התחום של E-commerce, כתוצאה מחוסר מודעות, בורות או מכך שהם פשוט אינם מורגלים בכך. הפרקטיקה הזאת, של השמטת הכנסות והוצאות אשר נעשו באופן דיגיטלי במקום באפיקים המסורתיים, עלולה לפגוע בבעלי העסק פעמיים: ראשית, במקרה של ביקורת של מס הכנסה, פקידי המס יוכלו להגיע לפלט של ההעברות הכספיות בקלות, וזאת בניגוד למעקב אחר מזומן, שהוא מורכב הרבה יותר. שנית, בעלי העסקים לעתים עלולים להפסיד רישום של הוצאות שנעשו באופן דיגיטלי, מה שיפגע בהם לאחר מכן בשורת חבות המס שיצטרכו לשלם כנישומים.

בעידן הטכנולוגי, כדאי להפנים שהשימוש באותן אפליקציות רק ילך ויגבר, וראוי שעסקים יערכו בהתאם. הכשלים בדיווח של בעלי עסקים אשר אותרו על ידי רשות המיסים, מהווים חלק מחבלי הקליטה של הנושא בקרב המגזר של העסקים הקטנים בישראל, אולם העתיד צועד לעבר תשלום דיגיטלי, וראוי שכל הצדדים יפנימו זאת.

 

להתייעצות עם המומחים שלנו
חייג: 077-7700000


למידע נוסף על המשך התהליך

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

*

*
אנא הזן כתובת מייל חוקית

שדה אינו תקני