לפגישת ייעוץ לעסק שלך
עדכונים ופרשנות

מדוע המדינה מעכבת החזרי מס לעסקים ללא סיבה?

ראשון, 07 יולי 2019

שטיינמץ

נתוני רשות המיסים אשר התפרסמו לאחרונה, מתארים תמונה עגומה בהקשר של החזרי מס: מדינת ישראל מעכבת עשרות אלפי תיקים של החזרי מס לעסקים, בערך 30,000 תיקים בשנה, ומשלמת עקב כך מליוני שקלים בריבית פיגורים. המדינה מעכבת החזרי מס במיוחד במקרים של בקשות לסכומים גדולים של עשרות ומאות אלפי שקלים ומעלה,שם העיכוב חורג בהרבה מן הנקוב בחוק: החוק קובע כי החזרי מס יינתנו תוך 90 יום. עם זאת, במקרים של בקשות החזר בסכומים גדולים, רשות המיסים בפועל מתחילה רק לבדוק את הבקשה כאשר מגיע הדד-ליין של 90 יום, והיות ומדובר בבקשות להחזרים בשיעורים גבוהים, המדינה מתעכבת במיוחד על בדיקתם היסודית של התיקים. 

למעשה התקבעה לה מצד רשות המיסים נורמה לא רצויה של עיכוב כמעט ודאי בהחזרי מס כאשר מדובר בבקשות בסכומים גבוהים המוגשות מצד בעלי עסקים. לפי רו"ח שמוליק הירשפלד ממשרד שטיינמץ עמינח, נראה כי העיכוב בהחזרים אינו נובע מן הגירעון של המדינה והרצון שלה לשמור את הכספים אצלה, אלא פשוט כתוצאה מחוסר בכוח אדם של רשות המיסים, שאינו מאפשר לה לעמוד ביעדי החוק לעניין החזרי מס. עם זאת, המשמעות של העיכוב בהחזרים הינה בזבוז של כספי מדינה המשולמים על ריביות: הריבית המוטלת על הכספים הינה 4% פלוס מדד. למעשה מדובר בריבית הפטורה ממס הכנסה, כך שבפועל מדובר בריבית של 6% לחודש. כאמור, העיכוב בהחזרת הכספים הינו רב, והיות מדובר בסכומים גבוהים, אותם 6% של ריבית אפקטיבית מצטברים להוצאה משמעותית מצד המדינה, אותה ניתן היה למנוע עקב הוספת תקנים לרשות המיסים, כך שתוכל לעמוד ביעדים המוגדרים לה בחוק. 

הריבית המתוארת לעיל, יכולה ליצור מצג לפיו דווקא משתלם לקבל את הכספים באיחור. עם זאת, חשוב לזכור כי ישנם בעלי עסקים המצויים בחובה במאזן החודשי, ומצויים לעתים ביתרת חובה לבנק או משלמים הלוואות לבנק או לגופים חוץ בנקאיים. במקרים רבים, מדובר בריבית גבוהה, אפילו יותר מריבית של 6% (שלא לדבר על ריבית פיגורים והוצאה לפועל), ולכן העיכוב בכספים המגיעים להם מרשות המיסים פוגע בהם, שהרי הם לא אחת צריכים את הכסף כמו אוויר לנשימה. 

 

להתייעצות עם המומחים שלנו
חייג: 077-7700000


למידע נוסף על המשך התהליך

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

*

*
אנא הזן כתובת מייל חוקית

שדה אינו תקני