לפגישת ייעוץ לעסק שלך
עדכונים ופרשנות

קיבלתם עוקב חדש: רשות המיסים מתחקה אחריכם ברשתות החברתיות

ראשון, 28 יולי 2019

social

ב-2019, כל עסק שמכבד את עצמו ומעוניין בשיווק בסיסי, מחזיק בדף פייסבוק מתעדכן המכיל פרטים על אודותיו, פוסטים, תמונות וסרטונים. כמו כן, עסקים רבים מתחזקים ערוצי וידאו ופרופילים ברשתות שונות, כמו יוטיוב, טוויטר, אינסטגרם ועוד. זאת בנוסף לאתר בית, שאליו מועלה מידע ובו מוצגים השירותים או המוצרים, הניתנים על ידי העסק.

בין הפוסטים המועלים לרשתות החברתיות ולאתר הבית, מסתתר לעתים מידע רב על אודות לקוחות העסקים הללו, דוגמת מכתבי תודה שאלו כתבו או תמונות וסרטונים מעבודות שבוצעו ללקוחות מסוימים. ומה אם ההכנסה של אותו לקוח לא נרשמה או לא דווחה כהלכה? לאחרונה, פורסמה באתר גלובס כתבה בנושא, המדגימה כיצד עסקים ששיתפו פוסטים הקשורים ללקוחותיהם 'סיבכו' אותם בביקורת של מס הכנסה וחשפו אי דיווח של עסקאות בספרי העסק.

כך למשל, מובא מקרה של עסק למכירה ולהשכרה של שמלות כלה, שהציג חוות דעת של לקוחות מרוצות. את הפוסטים קראו גם חוקרי מס הכנסה, שהצליבו בין חוות הדעת בפייסבוק לבין הנתונים בספרי העסק. החוקרים גם יצרו קשר עם הלקוחות שתועדו, ומצאו כי לא נרשמו כנדרש הכנסות בגובה של כ-20 אלף ש"ח. הביקורת הזו הייתה אחת מתוך עשרות ביקורות שביצעה רשות המיסים בתל אביב-יפו בלבד, ומהן עולה כי בכ-9% מהעסקים שנבדקו התגלו הכנסות שלא נרשמו כנדרש.

ההתקדמות הטכנולוגית של רשות המיסים רק תתעצם

המקרה המדובר מצטרף לעוד שורה של צעדים אותם נוקטת רשות המיסים בשנים האחרונות, שנועדו להתחקות אחרי נישומים המתחמקים מתשלום מס כחוק. אחת הדוגמאות המדוברות של התקופה האחרונה היא אפליקציות התשלום שמהוות מקור לאי דיווח הכנסות כנדרש, ועל כך כתבנו כבר בנפרד.

המגמה ברורה: האמצעים הטכנולוגיים שבאמצעותם אנו מבצעים עסקאות רבות בחיינו, השתנו וימשיכו להשתנות. רשות המיסים למדה להשתמש אף היא באמצעים אלו, כולל ברשתות החברתיות, שהן כלי זמין ונוח לכל אדם - כדי לקבל מידע על אודות נישומים שלא דיווחו על הכנסות כדין. על אזרחי המדינה להבין שרשות המיסים הופכת למתוחכמת עם ההתקדמות הטכנולוגית.

הרשות מבצעת כיום הצלבת מידע מעמיקה, תוך הסתמכות על מקורות מידע רבים: בנקים, רשתות חברתיות, מאגרים מדינתיים כמו זה של משרד הפנים (יציאות לחו"ל וכניסות לישראל), מאגרים המצביעים על החזקה בנדל"ן ועוד. היתרון הגדול של הרשות הינו החשיפה למגוון מקורות המידע של המדינה, וכך תהליך המעקב אחר הנישומים הופך לקל יותר עבורה.

בכל מקרה - המלצתנו בפירמת רואי החשבון שטיינמץ עמינח, היא לרשום כל הכנסה שמגיעה לעסק, בכל אמצעי תשלום ובכל דרך, ואם אינכם בטוחים, עליכם להסתייע בגורם מקצועי שיספק ייעוץ או יסייע לכם לרשום את ההכנסה כנדרש בספרי העסק.

 

להתייעצות עם המומחים שלנו
חייג: 077-7700000


למידע נוסף על המשך התהליך

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

*

*
אנא הזן כתובת מייל חוקית

שדה אינו תקני