לפגישת ייעוץ לעסק שלך

◊ מה זה טופס FBAR?

אזרחי ותושבי ארה"ב (כולל בעלי "גרין קארד") נדרשים לדווח בכל שנה על חשבונות פיננסיים "זרים" הנמצאים מחוץ לגבולות ארה"ב. הדיווח נעשה באמצעות טופס Foreign Bank Account Report) FBAR) וזאת במידה שבמהלך השנה הוחזקו חשבונות פיננסיים זרים, אשר ערכם המצטבר עולה על 10,000$ (אפילו ליום אחד במהלך השנה). דוח ה-FBAR הינו לצורך דיווח בלבד ולא כרוך בתשלום מס. 

◊ לאשתי ולי יש אזרחות אמריקאית, האם אנחנו צריכים להגיש דוחות בנפרד או אפשר להגיש דו"ח אחד משותף?

לאזרחי ארה"ב יש אפשרות להגיש דוח אמריקאי ביחד או בנפרד. רו"ח אמריקאי במשרדנו יחליט מה הדרך הנכונה ביותר עבורכם להגשת הדוחות בהתאם לגובה וסוג ההכנסות.

◊ יש לי נכס בארה"ב אבל אין לי אזרחות. האם עליי להגיש דוח מס בארה"ב?

כן. משקיעים זרים שמחזיקים בנכסים בארה"ב חייבים בדיווח לרשויות המס בארה"ב בטופס NR1040.

◊ יש לי גרין קארד אבל אין לי אזרחות אמריקאית. האם אני צריך להגיש דוחות לשלטונות המס בארה"ב?

כן, חובת הגשת דוחות מס אמריקאים חלה גם על בעלי גרין קארד כשם שחלה על אזרחים אמריקאים. 

◊ לילדים שלי יש אזרחות אמריקאית אבל לי אין. האם אני צריך להגיש דוחות לשלטונות המס בארה"ב?

לא. חובת הדיווח לא חלה אלא אם כן הנישום הינו אזרח אמריקאי. במידה ולילדים יש הכנסה, יתכן ותהיה חובת דיווח. הצוות המקצועי שלנו ישמח לייעץ בנושא זה.

◊ האם ניתן למלא את הדוחות לבד וללא עזרת רו"ח אמריקאי?

ניתן למלא את הדוחות לבד, אולם דבר זה אינו מומלץ ועלול לגרום לקנסות וסיבוכים מיותרים מול רשויות המס האמריקאיות. לאור ניסיוננו, אנו נתקלים במקרים רבים של תיקון דוחות מס כתוצאה מהגשה עצמאית ו/או הגשה לא מקצועית ולכן העלויות הכוללות יקרות יותר.

◊ יש לי אזרחות אמריקאית ולא הגשתי דוחות מזה כמה שנים/אף פעם. מה עליי לעשות?

כאזרח אמריקאי הנך מחוייב על פי חוק בדיווח שנתי לרשויות המס בארה"ב. בימים אלו רשויות המס האמריקאיות מאפשרות לאזרחים אמריקאים שעדיין לא הגישו דוחות כמתבקש על פי החוק ליישר עימן קו ע"י הגשת דוחות במסגרת הליך של "גילוי מרצון".
היום אזרחים אמריקאים חשופים בפני כל הגופים הפיננסים בישראל (בנקים, חברות ביטוח וכד') המחוייבים במסגרת חקיקת ה- FATCA לדווח על כל אזרח אמריקאי לרשויות בארה"ב. העברת המידע מעמידה את האזרחים שטרם הסדירו את חובת הדיווח שלהם מול רשויות המס במצב של חשיפה לקנסות וסנקציות מיותרות. לכן חשוב מאוד לטפל בהגשת הדוחות מהר וללא דיחוי. צוות רו"ח האמריקאים שלנו ישמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה.
לכתבה בנושא לחץ כאן.

◊ בכל כמה זמן צריך להגיש דיווח לרשויות המס בארה"ב?

חובת הדיווח לרשויות האמריקאיות היא שנתית ומועדי ההגשה של דוחות המס האמריקאים משתנים בהתאם לסוג הדוח.

◊ מה קורה אם אני לא מגיש את הדוחות לשלטונות המס בארה"ב?

אי הגשת דוחות לרשויות המס האמריקאיות הינה עבירה פלילית הכרוכה בקנסות וסנקציות כלכליות חמורות.

◊ האם שלטונות המס האמריקאים יכולים לעקל את חשבונות הבנק שלי בישראל במידה ולא הגשתי דוחות?

בהתאם לשיתוף הפעולה בין רשות המיסים האמריקאית לבין רשות המיסים בישראל, במצב של אי דיווח, הבנק יטיל סנקציות על בעל החשבון המזוהה כאזרח אמריקאי שאינו משתף פעולה, כגון הקפאת החשבון וקנסות.

◊ האם ניתן לשלול את כניסתי לארה"ב במידה ולא הגשתי דוחות?

בשלב זה לא, אך יתכן ובעתיד זו תהיה אחת הסנקציות.

◊ האם ישנם כאלה שזכאים להחזר כספי מרשויות המס בארה"ב?

בהחלט. במקרים מסוימים תיתכן אפשרות של החזר כספי מרשויות המס האמריקאיות. רואי החשבון המקצועיים במשרדנו ישמחו לבחון את האפשרות לזכאות.

◊ אני סטודנט בעל אזרחות אמריקאית, האם אני זכאי להחזר כספי בגין לימודים?

סטודנט לתואר ראשון במוסד אקדמאי מוכר כזכאי בתנאים מסויימים להחזר כספי בגין לימודים לתואר ראשון של עד 1000$ לשנה. רו"ח אמריקאי במשרדנו ישמח לבדוק את זכאותכם להחזר ללא כל עלות.

◊ מה זה מספר ITIN?

Individual Taxpayer Identification Number.
מספר זיהוי אמריקאי לצורכי דיווח מס בארה"ב. מיועד למי שאינו אזרח אמריקאי או בעל גרין קארד שיש לו הכנסה עסקית או פסיבית בארה"ב. במסגרת הבקשה להנפקת המספר נמלא עבורך טופס W-7 שהינו טופס בקשה להוצאת ה-ITIN. אנו נשמח לטפל עבורכם בהגשת הבקשה להנפקת מספר הזיהוי.

◊ אני אזרח אמריקאי בעל חברה ישראלית האם אני נדרש בדיווח על החברה?

כן, אזרח אמריקאי מחוייב בדיווח על חברה ישראלית שבבעלותו בתנאים מסויימים. ברוב המקרים הדרישה הינה לדיווח בלבד ולא לתשלום מס על הכנסות החברה. הדיווח נעשה באמצעות טופס 5471 כחלק מדוח המס האישי. מומלץ להתייעץ עם רו"ח אמריקאי בכדי לדעת את ההשלכות ולהימנע ממצבים שעלולים לגרום לתשלום מס מיותר.

◊ האם אני זכאי לקבלת קצבת ביטוח לאומי מארה"ב?

אזרחי ותושבי ארה"ב שעבדו לפחות 10 שנים בארה"ב או עצמאיים בישראל, אשר דיווחו על הכנסותיהם ל-IRS ושילמו מס ביטוח לאומי בארה"ב כנדרש, עשויים להיות זכאים לקבל קצבה חודשית מהביטוח הלאומי האמריקאי לכל החיים החל מגיל 62. לרואי החשבון האמריקאים בשטיינמץ עמינח ישנו ניסיון רב בייעוץ בכל הקשור להחזר קצבת ביטוח לאומי אמריקאי לגמלאים וישמחו לסייע לכם בכל שאלה.

◊ האם עדיף לדווח עם רו"ח אמריקאי החי בארה"ב?

לא מומלץ. רו"ח אמריקאי החי בארה"ב בקיא בחוקי המיסוי הנוגעים לאזרחים אמריקאים החיים בארה"ב, אך ברוב המקרים חסרים לו ידע והבנה בחוקי המיסוי החלים על אזרחים אמריקאים החיים מחוץ לארה"ב. לכן, מוטב להיעזר בשירותיו של רו"ח אמריקאי, בעל ידע וניסיון בכל הקשור למיסוי ישראלי ואמריקאי ולאמנת המס שבין ישראל לארה"ב. מומחי המס שלנו, בעלי ידע רב בתחום, ויסייעו לכם להמנע מחבות מס בארה"ב באמצעות תכנוני מס העשויים לחסוך לכם כסף רב.

◊ אני אזרח אמריקאי ולא הגשתי דוחות בעבר. לאחרונה קיבלתי ייעוץ להגיש דוחות רק עבור שנת המס האחרונה. האם זה יחשוף אותי לקנסות?

רשויות המס בארה"ב מאפשרות לאזרחים החיים מחוץ לארה"ב להגיש דוחות בתוך מסגרת של הליך גילוי מרצון המונע ואף מבטל לגמרי קנסות בשל איחור בהגשה וקנסות בשל תשלום מס באיחור. ההליך מצריך הגשת דוחות מס רטרואקטיבית כך שהגשה של דוח המס האחרון ממלאת רק באופן חלקי את חבות ההגשה. צור קשר עוד היום עם צוות המיסוי האמריקאי שלנו להגשת דוחות המס האמריקאים שלך כחוק.

◊ בדוח המס שהגשתי אני אמור לקבל החזר מס מארה"ב. תוך כמה זמן אקבל את ההחזר?

החזר מס בארה"ב יכול לקחת חודשים ולעיתים יותר עד שמתקבל. יחד עם זאת ניתן ליצור קשר עם ה-IRS אחרי שעבר זמן רב ולקבל עדכון על הבקשה.

◊ אני אזרח אמריקאי, האם יכול להיות שלמרות אמנת המס בין ישראל לארה"ב אני אהיה חייב מס בארה"ב?

אמנת המס בין ישראל לארה"ב מונעת כפל מס על ידי זה שהיא מאפשרת להזדכות על המס ששולם בישראל. במקרים בהם המס ששולם בישראל נמוך מהמס הנדרש בארה"ב תיווצר חבות מס על ההפרש, במקרה ההפוך יווצר הפסד להעברה שיאפשר קיזוז של מס עתידי. יחד עם זאת, אמנת המס אינה כוללת הכנסות כעצמאי כך שאזרחים אמריקאים העובדים כעצמאים לעיתים יצטרכו לשלם מס בדוחות המס שלהם לארה"ב בלי קשר למס ששילמו בישראל. אירועי מס נוספים יכולים להיווצר בגין משיכת קרן פנסיה או בגין רווח הון גדולפנו אלינו כדי שנייעץ לכם לגבי החלופות הטובות ביותר ולתכנון מס נכון.

◊ אני אזרח אמריקאי, האם אני מחויב להגיש דוחות מס אמריקאים בכל שנה?

כל אזרח אמריקאי מחויב להגיש דוח מס אישי שנתי בארה"ב כל עוד הוא מגיע לרף ההכנסות המפורסם באתר ה-IRS ומתעדכן מידי שנה.

◊ קיבלתי מכתב מרשויות המס בארה"ב שאני נדרש לשלם קנס. האם יש מה לעשות בנידון?

כן. לעיתים ניתן לבטל קנסות. מידי יום אנו מייצגים לקוחות שקבלו מכתבים מה-IRS. כל מקרה נבחן לגופו, במקרים בהם רואי החשבון המנוסים שלנו מוצאים טיעונים או ראיות שמחזקות את עמדתו של הלקוח בהחלט יש אפשרות לבטל את הקנס.
במחלקת המיסוי של שטיינמץ עמינח יש לנו רו"ח אמריקאים עם המון שנות ניסיון בטיפול מול ה-IRS, כולל רו"ח שעבד ב-IRS מספר שניםפנו אלינו לקבלת יעוץ וטיפול בקנסות.

 תנאי שימוש באתר: מידע הכלול באתר בכלל ובעמוד זה בפרט אינו מהווה משום ייעוץ, חוות דעת, המלצה או הצעה לפעול בדרך כלשהי. משרד רואי חשבון שטיינמץ עמינח ושות' או מי מטעמו מעדכנים את המידע הנכלל באתר בהתאם לשינויים בחוק וללא הודעה מוקדמת, ולא תהיה לך כל טענה, תביעה ו/או דרישה כלפי משרד רואי חשבון שטיינמץ עמינח ושות' בגין ביצוע שינויים כאמור ו/או תקלות שיתרחשו עקב ביצועם. משרד רואי חשבון שטיינמץ עמינח ושות' אינו מתחייב כי מידע שנמצא באתר במועד מסוים יוסיף להתפרסם בו גם בהמשך. עמוד זה של שאלות ותשובות מכיל מידע כללי ואינו מהווה המלצה לפעולה.

 

להתייעצות עם המומחים שלנו
חייג: 077-7700000


צרו קשר איתנו

אנא השאר פרטים ואחד מנציגי מחלקת קשרי לקוחות יחזור אליך

*

*
אנא הזן כתובת מייל חוקית

שדה אינו תקני